Despre comuna
Primaria Falciu

UPDATE 17.03.2020

Stimați cetățeni,

Regăsiți mai jos Lista actualizată a Zonelor Roșii și Zonelor Galbene stabilită de către autoritățile statului român. Malaezia este noul stat care se regăsește în Zona Galbenă.

Rugăm cetățenii să se informeze permanent, din surse oficiale, să respecte indicațiile primite din partea autorităților cu privire la măsurile de izolare sau carantină și să prezinte informații reale referitoare la istoricul călătoriei. Aceste măsuri sunt menite a proteja atât sănătatea dumneavoastră, dar și a celor din jur.

Vă mulțumim!

89839449 3585249204880114 6226057666855174144 o

Comuna Fălciu este amplasată în partea sud-estică a judeţului Vaslui, pe malul râului Prut. Zona aparţine unităţii structurale a Podişului Bârladului, subunitate a Podişului Moldovei. Teritoriul comunei Fălciu este extins pe o direcţie nord-sud în cadrul a două subdiviziuni ale Podişului Moldovei : lunca Prutului la est şi depresiunea colinară a Elanului la vest.

Suprafaţa totală a comunei Fălciu este de 16 435 ha din care 895,37 ha sunt în intravilan şi  15 539, 63 ha în extravilan.

Cu ce ne mândrim

Ţinutul  Fălciu, judeţul cu acelaşi nume de mai târziu, având  capitala la Huşi, are o istorie adâncă. Primele date despre ţinut ca unitate administrativă sunt menţionate în “Cronica călugărilor Mânăstirii Putna” (cuprinde date dintre anii 1466 – 1566) în care se arată că în Moldova acelor vremuri existau 24 de ţinuturi între care şi cel al Fălciului cu capitala in târgul Fălciu.

În acest ţinut s-au născut, au trăit şi s-au ridicat , o serie de mari personalităţi ale culturii şi ştiinţei naţionale, o serie de oameni politici care au hotărât destinele ţării într-o anumită perioadă istorică a neamului. Printre aceştia amintim : familia Cantemireştilor în frunte cu Dimitrie, mare cărturar şi om politic; Alexandru Ioan Cuza, primul domnitor al României moderne; Mihail Kogălniceanu, om politic, istoric şi mare patriot, prim ministru a Principatelor Unite.

Listă sate aparţinătoare

sat Fălciu 2 764 locuitori